14. Uluslararası Altın Boğa Kısa Film Yarışması’nın Ana Sponsoru Monster Notebook Oldu !

İstanbul Lisesi Sinema Kulübü tarafından düzenlenen prestijli kısa film yarışmasının başarılı isimleri Monster’dan harika birer oyun bilgisayarı kazanacak.

 

Sinemanın Geleceği Aranıyor

Altın Boğa Film Festivali çerçevesinde lise öğrencilerinin çektikleri kısa filmlerle katılabilecekleri Altın Boğa Kısa Film Yarışması için başvurular başladı. Genç sinemacıların keşfedilmesini sağlamak ve sinema alanında kendilerini ispatlamalarına yardımcı olmayı hedefleyen yarışmaya lise ve dengi okullarda okuyan tüm öğrenciler başvurabiliyor.

“Sinemanın Geleceği Aranıyor” sloganıyla genç sinemacıları ustalarla bir araya getiren yarışmanın jüri koltuğunda geçtiğimiz yıllarda Nuri Bilge Ceylan, Atilla Dorsay, Ahmet Mümtaz Taylan, Hasibe Eren, Zeki Demirkubuz ve Mert Fırat gibi Türk sinemasının önde gelen yönetmen, oyuncu ve sinema yazarları vardı. Sinema alanında uzman jürilerin değerlendirmesi sonucu en beğenilen kısa filmin yönetmeni “Altın Boğa Özel Ödülü” kapsamında Monster Tulpar T5 V10.1 15.6” oyun bilgisayarının yanında 3000 TL para ödülünün de sahibi olacak. Yarışmanın ikincisi Abra A5 V9.1.2 15.6” oyun bilgisayarı ve 2000 TL para ödülü, üçüncüsü ise Abra A7 V5.4.5 17.3” oyun bilgisayarı yanında 1000 TL kazanacak.

Monster’ın piyasadaki en yeni donanımları kullanarak oluşturduğu yüksek performanslı bilgisayarlar, oyun tutkunları kadar, çalışmalarında yüksek performanslı bilgisayarlara ihtiyaç duyan mimarlar, grafik tasarımcılar ve video editörleri gibi farklı meslek gruplarından insanların da beğenerek kullandığı ürünler olmayı başarmıştır. Monster’ın birbirinden güçlü bilgisayarları genç yönetmenlerin filmlerini kurgulamalarını kolaylaştıracak.

 

Son Başvuru Tarihi 1 Mayıs

Türkiye’nin her yerinden lise öğrencilerinin kısa filmleriyle katılabilecekleri 14. Uluslararası Altın Boğa Kısa Film Yarışması için son başvuru tarihi 1 Mayıs 2017. Yarışma şartlarını öğrenmek ve yarışmaya başvurmak için www.ielsinema.com adresini ziyaret edin.

 

Monster Hakkında

2005 yılında piyasaya girişiyle birlikte dizüstü bilgisayar dünyasında yüksek performansıyla çığır açan ve yepyeni bir standart sunan Notebook Canavarı Monster, son 12 yılda birçok ilke imza atmıştır.

Monster, İş İstasyonları Serisi (Workstation) ve Oyun Serisi (Gaming) olmak üzere iki kategoride dizüstü bilgisayar üretimi gerçekleştirmektedir. Oyun tutkunlarının masaüstü bilgisayar tabusu ilk kez Monster Notebook ile yıkılmış ve “oyun bilgisayarı” konsepti notebook dünyasına Monster sayesinde taşınmıştır. Yüksek hız, kapasite ve performans açısından üstün bir teknoloji sunan Monster Notebook, oyun tutkunları kadar mimarlar, grafik tasarımcılar gibi kapasiteye ve performansa ihtiyaç duyan farklı profillerdeki meslek gruplarının da kısa zamanda gözdesi haline gelmiştir. 

2005 yılından bu yana kullanıcılarına farklı bir iş ve oyun deneyimi yaşama olanağı veren Notebook Canavarı, bunu, yüksek kapasiteye sahip SSD ya da 7200 RPM sabit diskler, yüksek kapasiteli ve performanslı bellekler ve yine yüksek performansa sahip ekran kartlarıyla gerçekleştirmektedir.

 

Resmi Web Sitesi:

https://www.monsternotebook.com.tr

 

İstanbul Lisesi

İstanbul (Erkek) Lisesi, 1884 yılında kurulmuş ve 131 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü okullarından biri haline gelmiştir.

Lise, Atatürk’ün isteği üzerine kendisine tahsis edilen Cağaloğlu’daki görkemli eski Duyun-u Umumiye (Borçlar İdaresi) binasında eğitim veren bir devlet okuludur. Eğitim ana dili Almancadır ve Türk öğretmenlerin yanı sıra 40 kadar Almanya Eğitim Bakanlığınca görevlendirilen Alman öğretmen de görev alır. Eğitim süresi 1 yılı hazırlık olmak üzere 5 yıldır. Hazırlık sınıfından sonra sayısal dersler Alman öğretmenler tarafından tamamen Almanca olarak okutulmaktadır.

Her yıl okula, Ortaöğretim Kurumları Sınavı sonucunda 180 öğrenci kabul edilir. Bu öğrencilerin, derslerindeki başarılarının yanı sıra sosyal hayatta da aktif rol alabilecek bireyler olarak yetiştirilmesi hedeflenir. Okul vizyonu, mezunlarının ulusal ve uluslararası düzeyde tercih edildiği, eğitim ve öğretimde öncü ve örnek bir okul olmaktır. Nitekim birçok mezunu Alman Abitur diploması alarak yurtdışında eğitimine devam etmektedir.

 

İstanbul Lisesi Sinema Kulübü

İstanbul Lisesi Sinema Kulübü, kısa film yarışması çalışmalarına 2003 yılında başladı. Türkiye’nin ilk kısa film yarışmasını düzenleme heyecanı içerisinde olan ağabeylerimiz, “Türk sinemasının geleceği aranıyor!” sloganı ile yola çıktılar.

Kulübümüz İstanbul Lisesi Liseler Arası Kısa Film Yarışması çalışmaları dışında da faaliyetlerine devam etti. Haftalık etkinlik saatleri içerisinde öğrencilere; sinemayı tanıtmak amacıyla atölye çalışmaları, alanında uzman sinemacılarla söyleşiler ve çalıştaylar düzenledik.

Her yıl 1. eğitim-öğretim devresinin sonunda gerçekleştirilen ve beş yıldır mezunumuz Savaş Dinçel (İEL’61) ağabeyimizin anısına onun adını verdiğimiz film haftamız boyunca, Türk Sinemasının son dönem başarılı filmlerinin gösterimleri gerçekleştirildi.

Bu gibi etkinliklerimizi yılın sonunda düzenlediğimiz Altın Boğa Kısa Film Festivali ile taçlandırdık. Festival sürecinde de devam ettiğimiz atölye ve söyleşilere yarışmamızın ödül törenimizi ve galamızı da ekleyip, genç sinemaseverler için faydalı ve unutulmaz bir hafta yaşatmak istedik. Bu sene 14.sünü düzenleyeceğimiz Altın Boğa Kısa Film Yarışması & Festivalinde de amacımız genç yönetmenlere seslerini rahatça duyurabilecekleri bir sosyal platform oluşturmaktır.