İstanbul Lisesi

İstanbul (Erkek) Lisesi, 1884 yılında kurulmuş ve 131 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü okullarından biri haline gelmiştir.

Lise, Atatürk’ün isteği üzerine kendisine tahsis edilen Cağaloğlu’daki görkemli eski Duyun-u Umumiye(Borçlar İdaresi) binasında eğitim veren bir devlet okuludur. Eğitim ana dili Almancadır ve Türk öğretmenlerin yanı sıra 40 kadar Almanya Eğitim Bakanlığınca görevlendirilen Alman öğretmen de görev alır. Eğitim süresi 1 yılı hazırlık olmak üzere 5 yıldır. Hazırlık sınıfından sonra sayısal dersler Alman öğretmenler tarafından tamamen Almanca olarak okutulmaktadır.

Her yıl okula, Ortaöğretim Kurumları Sınavı sonucunda 180 öğrenci kabul edilir. Bu öğrencilerin, derslerindeki başarılarının yanı sıra sosyal hayatta da aktif rol alabilecek bireyler olarak yetiştirilmesi hedeflenir.Okul vizyonu, mezunlarının ulusal ve uluslararası düzeyde tercih edildiği, eğitim ve öğretimde öncü ve örnek bir okul olmaktır. Nitekim bir çok mezunu Alman Abitur diploması alarak yurtdışında eğitimine devam etmektedir.

 

 

İstanbul Lisesi Sinema Kulübü

İstanbul Lisesi Sinema Kulübü, kısa film yarışması çalışmalarına 2003 yılında başladı. Türkiye’nin ilk kısa film yarışmasını düzenleme heyecanı içerisinde olan ağabeylerimiz, “Türk sinemasının geleceği aranıyor!” sloganı ile yola çıktılar.

Kulübümüz İstanbul Lisesi Liseler Arası Kısa Film Yarışması çalışmaları dışında da faaliyetlerine devam etti. Haftalık etkinlik saatleri içerisinde kulüp öğrencilerine, okul bitimi tüm okul öğrencilerine yönelik düzenlenen film gösterimlerinde sinema tarihinin kült filmleri öğrencilere sunuldu. Belirli sıklıklarda düzenlenen atölye çalışmalarında, İstanbul Üniversitesi öğretim üyeleri, bizleri senaryo yazımı ve kamera kullanımı teknikleri konusunda bilgilendirdi.

Her yıl 1. eğitim-öğretim devresinin sonunda gerçekleştirilen ve beş yıldır mezunumuz Savaş Dinçel (İEL’61) ağabeyimizin anısına onun adını verdiğimiz film haftamız boyunca, Türk Sinemasının son dönem başarılı filmlerinin gösterimleri gerçekleştirildi. Gösterimler sonrasında yapılan söyleşilerde ise, filmlerin senaristi, başrol oyuncusu ve yönetmeni tarafından izleyiciler bilgilendirildi.